/Átvéve:GREENFO-tól/
Kalifornia példája jól mutatja, hogy a megújuló energiaforrások használatával néhány év alatt hova érhetnénk el mi, magyarok is, ha akarnánk. Nemrég volt egy napjuk, amikor akkora mennyiségű áramot sikerült összehozni napenergiából, hogy nullára esett, sőt negatívba is fordult az áram nagykereskedelmi ára. Nálunk csak 10 %-kal kevesebb a napsütéses órák száma.
Tizenöt évvel ezelőtt közel semennyi áramot nem termeltek Kalifornia állam napelemei. Idén március 11-e azonban mérföldkő volt a teljes önellátás útján: az amerikai energiahivatal közlése szerint ezen a napon néhány órán át az állam teljes energiaigényének felét már napenergia biztosította. Csúcsidőben 4 millió kWh volt a termelés ezen a napon.
A Quartz azt írja, a mérföldkő az áram nagykereskedelmi árában is megmutatkozott: az érintett időszakban ez nulla dollárra esett, sőt negatívba is fordult. Az oldal felidézi, hogy nem csak Kaliforniában, a nap- és szélerőművekben gazdag Németországban is előfordul, hogy bizonyos napokon annyi áramot termelnek, amennyivel már nem tudnak mit kezdeni, és a rendszer fenntarthatósága érdekében egy egészen abszurd helyzet áll elő: órákon át még a német áramszolgáltatóknak kellett fizetniük az ipari ügyfeleknek és a szomszédos országoknak azért, hogy azok elhasználják a rendszerben lévő áramfelesleget.
A HVG szerint mindez nem jelenti azt, hogy az energiát az áramszolgáltatótól vásárló magánszemélyeknél is negatívba fordult volna az áram ára – és ez így, rendszerszinten aligha fog megvalósulni bármikor is. Ilyesmit azok érhetnek el, akik saját maguk szereznek be napelem rendszert, és úgy nyerik az otthon elhasznált áramot. A nap és a szél kiszámíthatatlansága, valamint ezzel összefüggésben az így kinyert áram későbbi felhasználás céljából történő tárolása viszont nehezen megoldható. De már ez sem lehetetlen: például a Teslának van már olyan házi akkumulátoros rendszere – itt olvashat róla –, amellyel helyére kerülhet a valódi rezsicsökkentés utolsó darabja is.
Náluk megéri, nálunk miért nem? Pedig a napsütéses órák számában nincs 10% különbség (San Francisco, Kalifornia 2912 óra/év, Budapest, Magyarország